Suplementy diety

Diety cud
Diety cud
6 września 2017
dieta 1000 kalorii
Dieta 1000 kalorii
26 września 2017
Suplementy diety

Czy warto przyjmować suplementy diety?

Suplementy diety nie mogą zastąpić racjonalnego odżywiania, mogą jedynie pomóc uzupełnić niektóre niedobory oraz pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu. Nie są to leki, więc teoretycznie nie powinny zaszkodzić. W praktyce jednak długotrwałe stosowanie suplementów wymaga konsultacji lekarskiej, szczególnie jeśli jesteśmy na coś chorzy i przyjmujemy leki na receptę.

Samoleczenie i jego fatalne skutki

Oczywiście są sytuacje, w których możemy przyjąć sprawdzone, bezpieczne leki bez konsultacji lekarskiej. Podajemy dzieciom syrop, gdy wzrasta temperatura ciała. Bierzemy tabletkę przeciwbólową, gdy boli nas głowa. Ważne, by takie sytuacje nie zdarzały się nagminnie oraz, żeby nie przekraczać dawki zaleconej do spożycia. Suplementy diety, w przeciwieństwie do wspomnianych tabletek przeciwbólowych, należy przyjmować regularnie, zwykle przez co najmniej miesiąc. Tylko wtedy rzeczywiście mogą pomóc. Niestety, źle dobrane mogą również zaszkodzić. Przykładowo, popularne obecnie preparaty z wapniem i magnezem, nie powinny być przyjmowane przez osoby z nadciśnieniem bądź schorzeniami stawów. Jeśli jesteśmy przewlekle chorzy i przyjmujemy leki, każde użycie suplementu powinniśmy skonsultować z lekarzem.

Suplementy diety to samo zło?

Oczywiście, że nie! Suplementy w wielu przypadkach mogą usprawnić funkcjonowanie organizmu albo wesprzeć kurację zleconą przez lekarza. Uzupełniają normalną dietę w wiele substancji odżywczych, witamin i minerałów, ale z cała pewnością nie zastąpią normalnego jedzenia. Po suplementy diety sięgają często kobiety odchudzające się. Dietetycy niekiedy sami zlecają przyjmowanie preparatów, choć nie zawsze są to środki przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej, a raczej suplementy minimalizujące ryzyko wystąpienia niedoborów przy restrykcyjnej diecie. Niedobory witamin i minerałów mogą skutkować osłabieniem organizmu, wypadaniem włosów, przesuszeniem skóry czy rozdwajaniem paznokci.

Suplementy diety sprzedawane są bez recepty, mimo to zawsze warto skonsultować zamiar kupienia produktu z farmaceutą. Pracownik apteki powinien zapytać o ewentualne schorzenia, przyjmowane leki, wiek i na tej podstawie odradzić przyjmowanie preparatu bądź dobrać taki, który rzeczywiście pomoże pacjentowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *