Dieta Dukana

dieta 1000 kalorii
Dieta 1000 kalorii
26 września 2017
Motywacja w odchudzaniu
Motywacja w odchudzaniu
15 października 2017
Dieta Dukana

Na czym polega dieta Dukana?

Dieta Dukana jest jedną z popularniejszych diet, polegających na spożywaniu produktów jednego rodzaju. W tym przypadku chodzi o produkty białkowe. Utrzymanie diety podobno nie jest trudne, choć część osób twierdzi, że długotrwałe spożywanie białka pod każdą postacią jest niekorzystne dla organizmu. Szczególnie źle wpływa na pracę nerek i wątroby.

Skąd pochodzi nazwa diety wysokobiałkowej?

Dieta Dukana wzięła swoją nazwę od nazwiska lekarza, który ją opracował. Dr Pierre Dukan to dietetyk, który od ponad trzydziestu lat propaguje zdrowe nawyki żywieniowe. Dukan wydał szereg książek dotyczących procesu odchudzania oraz opracowanej przez niego metody. Metoda ta zyskała ogromną popularność, ponieważ rzeczywiście umożliwiała znaczne spadki wagi. Jednocześnie jednak przez wielu została uznana za wyjątkowo uciążliwą i wręcz szkodliwą. Zdarzały się nawet procesy sądowe i ostatecznie lekarz stracił prawo do wykonywania zawodu. Sam twierdzi, że jego metoda jest bezpieczna, ale zdecydowanie nie jest to dieta na całe życie. Faktem jest, że wciąż wiele osób po nią sięga.

Na czym polega dieta Dukana?

Dieta Dukana opiera się przede wszystkim na produktach proteinowych. Jednocześnie znacznemu ograniczeniu podlegają tłuszcze i węglowodany. Dieta zakłada występowanie czterech faz. Pierwsza została nazwana przez Dukana uderzeniową i podczas niej spożywane są wyłącznie produkty białkowe. Kolejna faza – naprzemienna, to czas, gdy do diety zostają włączone warzywa, jednak z zastrzeżeniem, że można je spożywać co drugi dzień. Po fazie naprzemiennej następuje faza utrwalania, podczas której powoli do diety włącza się produkty zawierające złożone węglowodany i tłuszcze. Ostatni punkt to faza ostatecznej stabilizacji, czyli odżywianie zgodne z zasadami zdrowej diety.

Co może pomóc wytrwać na diecie?

Dieta Dukana jest dość rygorystyczną metodą odchudzania, dlatego, by na niej wytrwać należy stosować się do kilku zaleceń. Przede wszystkim należy jeść tylko te produkty, które w trakcie trwania danej fazy są dozwolone oraz tylko wtedy, gdy odczuwamy głód. Należy pić dużo płynów – do każdego posiłku dwie szklanki wody. Na początku diety (kilka pierwszych tygodni) należy całkowicie zrezygnować z uprawiania sportów, ponieważ organizm jest wówczas osłabiony. Na aktywność fizyczną przyjdzie czas później. Ponadto wskazane są suplementy diety, aby uzupełnić ewentualne niedobory witamin i mikroelementów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *