Dieta bezglutenowa – podstawowe informacje

Mikroelementy
24 sierpnia 2017
Diety cud
Diety cud
6 września 2017
Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa – dla kogo

Dieta bezglutenowa to obecnie szeroko używany termin. Dania bezglutenowe coraz częściej pojawiają się w ofertach restauracji i różnego rodzaju lokali gastronomicznych i sklepów. O co jednak chodzi w diecie bezglutenowej i dla kogo tak naprawdę jest przeznaczona? Czy każdy powinien przejść na dietę bezglutenową jeśli chce zachować zdrowie i dobrą kondycję fizyczną, czy raczej tego typu dieta to jedynie konieczność w przypadku osób, które nie tolerują glutenu? Jakie są prawdy i mity na ten temat?

Dieta bezglutenowa (zobacz więcej)  jest konieczna w przypadku osób, które z powodu różnych dolegliwości pokarmowych nie mogą spożywać produktów zawierających gluten. Gluten powszechnie występuje w zbożach, pszenicy, makaronach oraz wszystkich produktach, które zostały przygotowane na ich bazie. Co ciekawe, gluten występuje także w takich produktach jak przetwory mięsne, majonezy, musztardy czy produkty mleczne. Osoby, nie tolerujące glutenu bezwzględnie nie mogą spożywać produktów choćby w śladowych ilościach zawierających gluten, ponieważ powoduje to u nich reakcję alergiczną.

Dieta bezglutenowa – praktyczne informacje

Przejście na dietę bezglutenową nie jest wcale łatwe. Na rynku istnieje masa produktów zawierających gluten lub bazujących na produktach glutenowych. Samodzielne ułożenie diety i przygotowywane zbilansowanych i pełnowartościowych posiłków może być naprawdę trudne. Jest to szczególnie duże wyzwanie dla osób, które dodatkowo nie mają pojęcia o składach produktów lub dla których czytanie etykiet nie jest normą. Sam fakt, że coraz więcej produktów ma na etykietach informacje, że są bezglutenowe nie wystarczy w układaniu na ich bazie całej diety.

Ciekawym rozwiązaniem może tutaj być skorzystanie z gotowych ofert cateringu dietetycznego. Catering dietetyczny to stosunkowo nowa usługa, która polega na dowozie pod wskazany adres zestawu posiłków dietetycznych i pełnowartościowych dostosowanych do indywidualnych wymagań. W ofercie znajdziemy często zestaw posiłków bezglutenowych. Są to posiłki przygotowane przez profesjonalnych dietetyków, którzy układają zestawy pełnowartościowe, smaczne i bezpieczne. Warto zatem rozważyć właśnie tę usługę. Szczególnie jeśli nie dysponujemy czasem i odpowiednią wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *