Czy warto przyjmować suplementy diety?

Dlaczego warto spożywać potrawy z algami morskimi?
12 maja 2019
produkty sezonowe
Produkty sezonowe- czy warto na nich opierać swoją dietę?
17 grudnia 2019
suplementy diety

Dieta uboga w witaminy i minerały może zaburzyć sprawne funkcjonowanie organizmu, dlatego w tym wypadku zaleca się stosowanie odpowiednich suplementów diety. Ale czy ich przyjmowanie w każdym przypadku jest bezpieczne? Czy można jednocześnie przyjmować kilka dowolnych dostępnych bez recepty preparatów? Czy i kiedy suplementy diety mogą być szkodliwe?

Suplementy diety – witaminy i minerały w przystępnej formie

Suplement nie jest lekiem, choć z reguły przyjmuje taką samą formę, jak leki dostępne na receptę. Suplement może mieć formę tabletek, tabletek musujących, proszku do sporządzenia zawiesiny, syropu, kropli, pastylek i wiele innych. Niekiedy ten sam preparat sprzedawany jest w kilku formach, dzięki czemu każdy pacjent może wybrać wygodną dla siebie metodę podawania.

Suplementy diety zawierają witaminy i minerały, które mają wspomóc osoby niebędące w stanie właściwie zadbać o swoją dietę; osoby chcące uzupełnić ją o ważne składniki. Rozsądne suplementowanie witamin i minerałów może wspomóc funkcjonowanie organizmu, ale należy pamiętać o ich regularnym i długotrwałym podawaniu. Tylko wtedy rzeczywiście mogą poprawić odporność, pamięć i koncentrację, wpłynąć na tempo przemiany materii, poprawić kondycję skóry, włosów i paznokci i wiele innych.

Dostępne w aptekach suplementy diety najczęściej zawierają takie witaminy i minerały, jak: witaminy C, D i E, witaminy z grupy B, magnez, żelazo, chrom, potas, wapń, cynk, selen, a także kwasy omega. Wśród świetnie sprzedających się preparatów aptecznych należy wymienić też te poprawiające apetyt oraz, co ciekawe, hamujące go i wspierające walkę z nadprogramowymi kilogramami.

Kiedy przyjmowanie suplementów diety nie jest wskazane?

Suplementy diety należy stosować zgodnie z zaleceniami, nie wolno przekraczać zalecanej dziennej dawki spożycia. Należy też pamiętać, że to nie są leki, a więc nie leczą. Jeżeli zmagamy się z chorobą, nie powinniśmy przyjmować suplementów na własną rękę, a zwrócić się po poradę lekarską i rozpocząć fachowe leczenie. Nie należy też przyjmować zbyt dużej ilości suplementów wspierających walkę z tą samą dolegliwością, ponieważ zwykle składają się z tych samych bądź posobnych substancji.

Niektóre choroby wykluczają stosowanie preparatów bez recepty. Jeżeli cierpimy na choroby przewlekłe (np. cukrzyca, choroba wieńcowa serca) i przyjmujemy leki na stałe, nigdy nie powinniśmy zażywać suplementów diety bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *