Bilans wodny – o czym pamiętać

pory posiłków
Najlepsze pory posiłków
12 stycznia 2018
Catering dietetyczny Bielsko
Catering dietetyczny Bielsko
29 stycznia 2018
Bilans wodny

Bilans wodny – dlaczego ważny

Nasz organizm w dużym stopniu zbudowany jest z wody i między innymi dlatego woda jest istotna dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Troska o bilans wodny nie jest zatem żadną fanaberią, jest po prostu konieczna dla zachowania kondycji. Woda pełni w organizmie bardzo wiele funkcji. Są to między innymi: odpowiedzialność za procesy chemiczne przebiegające w naszym organizmie, utrzymanie objętości i prawidłowego ciśnienia krwi, przenoszenie i transport różnorodnych składników odżywczych i tlenu, a także szeroko rozumiane właściwości oczyszczające. Woda jest niezbędna dlatego należy właściwe dbać o gospodarkę wodną naszego organizmu.

W jaki sposób należy troszczyć się o bilans wodny? Przede wszystkim należy wiedzieć, że woda jest przez nasz organizm codziennie tracona. Średnio tracimy około 2,5 lita wody dziennie. Oznacza to, że aby zachować bilans wodny powinniśmy  uzupełniać utraconą ilość wody. Należy jednak tutaj pamiętać, że w zależności od kondycji zdrowotnej naszego organizmu nie możemy wybierać byle jakiej wody. Na przykład osoby, które cierpią na nadciśnienie tętnicze powinny starać się unikać wody z wysoką ilością sodu.

Bilans wodny – informacje

Aby faktycznie zachować bilans wodny i równowagę w organizmie musimy zatem przeanalizować szereg informacji, nie tylko dotyczących bezpośrednio naszej kondycji fizycznej ale także właściwości i jakości różnego rodzaju wody. Wody mineralne bardzo się między sobą różnią, dlatego w pierwszej kolejności należy uważnie czytać skład. Pamiętajmy także, że bilans taki zależy także od innych produktów naturalnych. Mamy na przykład szereg owoców i warzyw, które zawierają w sobie naprawdę bardzo dużo wody. W przypadku takich produktów nasz organizm absorbuje wodę zupełnie inaczej niż w przypadku wypicia szklanki wody. Warto to także wziąć pod uwagę.

Bilans wodny to bardzo ważna sprawa. Jeśli z jakiegoś powodu bilans zostanie zakłócony nasz organizm może odczuwać szereg dolegliwości. Jedną z głównych jest z pewnością odwodnienie organizmu. Odwodnienia organizmu nie należy jednak nigdy zaniedbywać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *